Головна » Новини » Яким вимогам повинно відповідати правомірне збирання персональних даних в період воєнного стану?

Наша мета

Наша мета – об’єднання зусиль місцевих рад для розв’язання спільних проблем територіальних громад, захисту їх прав та інтересів, а також створення умов для соціально-економічного розвитку населених пунктів та ефективного здійснення повноважень місцевого самоврядування.

Яким вимогам повинно відповідати правомірне збирання персональних даних в період воєнного стану?

Роз’яснення підготовлено в межах проєкту, який реалізується ГО “Платформа прав людини” спільно з ГО “Тренінгово-консультаційний центр з доступу до інформації” за підтримки ПРООН в Україні.

З моменту запровадження в Україні з 24 лютого 2022 року Указом Президента правового режиму воєнного стану, засобами масової інформації повідомлялося про численні випадки незаконного збирання, накопичення та зберігання персональних даних різних категорій населення. Йдеться не лише про випадки незаконного заволодіння персональними даними у шахрайських цілях, але і з метою протиправного стеження за громадянами України, військовослужбовцями, волонтерами, публічними службовцями тощо.

В умовах воєнного стану процедури збирання персональних даних повинні відповідати таким вимогам:

 • Збиратися лише на підставі добровільної поінформованої згоди суб’єкта персональних даних, укладеного з ним правочину чи на інших підставах, визначених у ст. 11 Закону.
 • Збиратися лише з конкретною законною метою, про яку має бути повідомлений суб’єкт персональних даних до початку процедури збирання персональних даних.
 • Одержуватися лише з достовірних джерел, перед усім з документів, виданих на ім’я особи, чиї персональні дані збираються, офіційних публічних та приватних реєстрів.
 • Одержуватися не забороненими способами.
 • Персональні дані, які збираються мають бути точними, ненадмірними стосовно мети їхньої обробки.
 • Не використовуватися у подальшому для цілей протиправного втручання у приватне і сімейне життя особи, вчинення будь-яких правопорушень, отримання чи розповсюдження будь-якої інформації (крім офіційної) про військовослужбовців, волонтерів, посадових осіб військових адміністрацій, інших посадових осіб суб’єктів владних повноважень, чия діяльність спрямована на забезпечення життєдіяльності громадян, юридичних осіб, населених пунктів в період дії правового режиму воєнного стану.

Рекомендації щодо організації правомірного збирання персональних даних суб’єктами владних повноважень:

 • Збирання персональних даних повинне здійснювати суб’єктами владних повноважень на підставах, в межах їхніх повноважень і способами передбаченими законом.
  • Збирання персональних даних повинно здійснюватися з використанням автоматизованих інформаційно-телекомунікаційних систем, реєстрів, баз даних з урахуванням повноважень щодо доступу посадових осіб конкретних органів державної влади та місцевого самоврядування.
  • Крім випадків, прямо передбачених законодавством України (здійснення негласних слідчих розшукових дій, затримання особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, виконання інших кримінально-процесуальних заходів), суб’єкт владних повноважень повинен повідомляти суб’єкта персональних даних про склад та зміст зібраних персональних даних, права таких суб’єктів, визначені у ч. 2 ст. 8 Закону, мету збору персональних даних та осіб, яким передаються його персональні дані.
  • Первинними джерелами, з яких повинні збиратися персональних даних є документи, видані на ім’я фізичних осіб.
  • Склад та види персональних даних, які можуть збиратися суб’єктами персональних даних повинні бути пропорційними та ненадмірними стосовно мети їхньої обробки.
  • Збирання персональних даних має здійснюватися з урахуванням вимог до технічного захисту інформації, забезпечення належного рівня кібербезпеки публічних реєстрів, баз даних, де передбачається обробка персональних даних.

Таким чином, в період дії режиму воєнного стану для забезпечення правомірного збирання персональних даних важливо щоб не лише громадяни, але і суб’єкти персональних даних дотримувалися передбачених законодавством вимог, які пред’являються до цих дій.

Детальніше за посиланням: https://cutt.ly/IFPb3H6


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *