Головна » Новини » Щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Шевченківська весна – 2023. Публічне управління та державна служба»

Наша мета

Наша мета – об’єднання зусиль місцевих рад для розв’язання спільних проблем територіальних громад, захисту їх прав та інтересів, а також створення умов для соціально-економічного розвитку населених пунктів та ефективного здійснення повноважень місцевого самоврядування.

Щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Шевченківська весна – 2023. Публічне управління та державна служба»

29 березня в Навчально-науковому інституті публічного управління та державної служби Київського національного університет імені Тараса Шевченка відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Шевченківська весна – 2023. Публічне управління та державна служба». До роботи конференції долучилося більше 200 студентів, аспірантів та молодих вчених ННІ ПУДС.

Усі виступи були в 5 секціях: державне управління, публічна політика, глобальна та національна базпека, парламентаризм, регіональна політика.

Результати роботи учасників конференції будуть опубліковані в Збірнику тез доповідей.

Доповідачі підняли актуальні питання регіонального управління, місцевого самоврядування, соціально-економічного розвитку територіальних громад в Україні за підсумками року повномасштабної війни, а також запропонували підходи, напрями, та механізми повоєнного відновлення і комплексного довгострокового регіонального розвитку України.

Виконавча директорка асоціації “Київська агломерація” Інна Скляр виступила з доповіддю на тему: “Співробітництво територіальних громад під час воєнного стану на прикладі Київщини”.

З введенням воєнного стану перед місцевим самоврядуванням постали нові виклики, які необхідно вирішувати спільно. Механізм міжмуніципальної консолідації передбачений Законом «Про співробітництво територіальних громад», прийнятим ще у 2014 році. Даний закон передбачає 5 форм для співробітництва. На жаль, якісний аналіз укладених договорів, ефективності їх застосування та результати реалізації не  досліджуються. Кількісні показники можна проаналізувати у Реєстрі про співробітництво територіальних громад. Так, станом на 28.02.2023 є інформація про 925 договорів, з яких 97 договорів укладено в 2022 році (2 в Київській області)  і лише 2 договори укладено у 2023 році по всій Україні. У Київській області за всі роки укладено лише 17 договорів.

В пошуках постійних і дієвих механізмів для співпраці ще у 2019 році була створена Місцева асоціація органів місцевого самоврядування «Київська агломерація» як майданчик для постійної взаємодії між місцевими радами та реалізації спільних проєктів.  І вже під час воєнного стану було отримано гарні приклади такої співпраці.

Так, аналізуючи ефективність  співпраці у межах асоціації, можна констатувати позитивні зміни у ставленні населення до такого явища як агломерація. Відповідно до Дослідження «Київська агломерація (у контексті широкомасштабного російського вторгнення)», яке проводилось Київським міжнародним інститутом соціології у жовтні-листопаді 2022 року на замовлення Офісу Ради Європи в рамках програми «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» визначено, що порівняно з 2020 роком з 45% до 95% зросла частка населення Київської агломерації, яке підтримує ідею співробітництва м. Київ та сусідніх громад з метою вирішення спільних проблем. У м. Київ підтримка зросла з 44% до 96,5%, в інших населених пунктах Київської агломерації – з 48% до 90%. При цьому 73% мешканців та мешканок м. Київ і 67% мешканців та мешканок інших населених пунктів Київської агломерації вважають, що від такого співробітництва виграє і м. Київ, і сусідні громади [7].

Ефективність взаємодії в рамках агломерації проявилась з перших днів широкомасштабного вторгнення. Адже завдяки титанічним зусиллям сусідніх з Києвом територіальних громад вдалося зупинити ворога і бої не точилися в столиці. Та це були рішення не в рамках міжмуніципального співробітництва, а швидке реагування на надзвичайні ситуації. І в таких складних обставинах питання агломерацій стає ще більш актуальним. Адже це механізм об’єднання зусиль перед спільною загрозою.    

У рамках асоціації «Київська агломерація» відбувається постійна взаємодія між територіальними громадами. Київська міська рада як надійний партнер прийшла на допомогу постраждалим територіям. Уже у вересні 2022 року було прийнято рішення ради про передачу трансфертів у вигляді дотації 8 місцевим радам (Баришівська, Бишівська, Бородянка, Бучанська, Великодимерська, Іванківська, Немішаївська, Макарівська) на загальну суму 235 млн грн. Дотація має бути використана в першу чергу на відновлення об’єктів, що постраждали внаслідок збройної агресії з боку російської федерації під час бойових дій при обороні м. Києва впродовж лютого-березня 2022 року.

Агломерація – унікальна форма співробітництва, яка дає можливості приймати швидкі рішення і вирішувати спільні питання, навіть в умовах воєнного стану. Разом з тим відсутність  законодавчого врегулювання  не дозволяє повноцінно і повсюдно впровадити інструменти, які вже десятки років працюють по всьому світу.


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *