
16 липня набули чинності окремі положення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон). Нагадуємо, що для посадових осіб місцевого самоврядування Законом передбачено обов’язковість використання української мови на всій території України при здійсненні повноважень, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені цим Законом.
Так, від 16 липня 2022 р. почали діяти зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (до статей 188-52 та 188-53), що передбачають відповідальність у разі невиконання вимог Закону щодо застосування державної мови під час засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, в актах, діловодстві та документообігу в органах місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 188-52 КУпАП передбачається відповідальність у вигляді штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 – 6800 грн) або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Порушення вимог Закону щодо застосування державної мови у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у користувацьких інтерфейсах комп’ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту –- тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 – 5100 грн) або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Інші, ніж визначені частинами першою – третьою цієї статті, порушення Закону щодо порядку застосування державної мови – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 – 5100 грн) або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 – 11900 грн).
Право розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням законодавства у сфері застосування державної мови та невиконанням законних вимог представника Уповноваженого із захисту державної мови, надано Уповноваженому із захисту державної мови.

Дана норма стосується:
- органів державної влади,
- органів влади Автономної Республіки Крим
- органів місцевого самоврядування,
- державних і комунальних підприємств,
- установах та організацій, інших суб’єктів господарювання державної і комунальної форми власності,
- судочинства та діловодства у судах України,
- органів правопорядку,
- розвідувальних органів,
- державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, на державному кордоні України,
- процесу виборів та референдумів,
- міжнародних договорів України.
Необхідно відмітити, що Уповноважений із захисту державної мови вже здійснює попередню роботу з цього питання. Так, Секретаріатом Уповноваженого з 01.03.2022 по 30.06.2022 проводився огляд використання державної мови шляхом вибіркового обстеження ефірного мовлення; офіційних сторінок центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій; на таких інтернет-платформах, як Youtube, Facebook, Telegram, а також через пошук за ключовими запитами із прізвищами керівників органів та їх заступників у мережі Youtube.
Результати огляду щодо застосування державної мови посадовими особами місцевого самоврядування засвідчили, що здебільшого робочою мовою діяльності місцевого самоврядування є державна мова, однак окремі посадовці продовжують порушувати закон про державну мову.
За інформацією Уповноваженого послуговування недержавною мовою зафіксовано, зокрема, 15-ма посадовими особами місцевого самоврядування.

Також пропонуємо доєднатися до чат боту Лепетун і прокачати свою українську