Головна » Новини » Чому співпраця територіальних громад особлива важлива під час війни?

Наша мета

Наша мета – об’єднання зусиль місцевих рад для розв’язання спільних проблем територіальних громад, захисту їх прав та інтересів, а також створення умов для соціально-економічного розвитку населених пунктів та ефективного здійснення повноважень місцевого самоврядування.

Чому співпраця територіальних громад особлива важлива під час війни?

З 45% до 95% зросла підтримка ідеї співробітництва Києва та сусідніх громад. Якими можуть бути ці спільні проєкти та чому це важливо особливо під час воєнного стану?

Інтервю виконавчої директорки асоціація «Київська агломерація» Інни Скляр Громадському радіо (матеріал з сайту за посиланням )

Мета дослідження

Інна Скляр: Перше дослідження було у 2020-му році. Основна ідея дослідження 2022-го року полягала у тому, щоб дослідити думки мешканців територіальних громад міста Києва і сусідніх громад, які розташовані у відстані від 30 до 60 км від столиці.

Проводилося дослідження шляхом телефонного обдзвону Київським міжнародним інститутом соціології. Мета була у тому, щоб побачити, наскільки суттєво або несуттєво змінилися думки населення стосовно того, як можуть співпрацювати між собою громади.

На жаль, через широкомасштабне вторгнення змінилися акценти, і у 2022-му році все більше питань стосувалося того, як ви бачите співпрацю під час війни. І дуже цікавий результат у порівнянні з 2020-м роком: з 45% до 95% зросла частка населення, яке підтримує саму ідею співробітництва. Дуже практичний кейс: територіальні громади навколо Києва зупиняли ворога, і ми бачимо, що завдяки зусиллям цих невеликих громад вдалося навесні вигнати ворога, тому в Києві не велися бої. За це мер Києва Віталій Клички вкотре подякував громадам.

Також ми говорили про ті кроки, які бачать мешканці основними й першочерговими в контексті відновлення. Вже сьогодні ми маємо бути готовими до того, щоб відновлювати територіальні громади і вже сьогодні напрацьовувати ефективні плани дій. Тому опитувані мешканці, у першу чергу, відзначають відбудову, але також акценти робляться на медичному забезпеченні.

Протягом 2023-го року ми спробуємо синхронізувати діяльність ряду громад для того, щоб спільними зусиллями долати ті виклики, які ставлять перед нами війна.


Читайте також: Вижити, щоб допомогти іншим: на Закарпатті відкрили хаб для громадських організацій-переселенців


Що саме можна посилити зараз у питаннях співпраці?

Інна Скляр: Зокрема, це питання реабілітації військових. Дуже багато ініціатив озвучувала Бориспільська міська рада, Гостомельська селищна рада, які вже готові працювати у цьому напрямку і об’єднувати зусилля. Звичайно, для однієї громади створити повноцінний реабілітаційний центр неможливо, але, об’єднавши зусилля, це зробити реально.

У питаннях відновлення слід розуміти, що ми відновлюємо. Адже можна піти за трендами і скрізь, як до війни, набудувати індустріальні парки. Наше завдання синхронізувати дії: якщо Буча вже побудувала такий парк, то немає сенсу зводити такий самий парк поруч.

Боярська громада пропонувала, щоб громади узгоджували між собою питання просторового планування, містобудування, щоб кожна громада розуміла, що будується у сусідній і підлаштовувалася під це.

Як себе показала децентралізація під час війни?

Інна Скляр: Сільські, селищні, міські голови отримали більше повноважень і вони могли швидше зреагувати на виклики війни, ніж це робить держава. Тому що держава має певний механізм, він складний. Доки вносяться зміни у законодавство, мери вже можуть діяти. Самоврядність — це класна штука, це про ефективність. Завдяки децентралізації ми отримали сильні громади з сильним мерами. За загальним правилом, всі повноваження зараз однакові — і у найменшій сільській ТГ, і у Київській ТГ. Всі мають однакові обов‘язки перед мешканцями й однакові вимоги до того, що має здійснювати місцеве самоврядування. Це допомогло втримати багато населених пунктів і відбудувати їх.

Програма створена у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю Громадського радіо і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Повну версію запису можна прослухати у доданому звуковому файлі за посиланням


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *